تردميل
تردميل ، خريد تردميل ، فروش تردميل ، قيمت تردميل ، مقالات تردميل
نويسندگان
لينک دوستان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 16
ديروز : 8
افراد آنلاين : 1
همه : 3681
چت باکس

بهترين ورزش هوازي براي هركس متفاوت است و به مولفه هاي مختلفي مانند آمادگي جسماني، جنسيت، وزن، شرايط بدني و ... بستگي دارد؛ سطح تمرين مي بايست با آمادگي جسماني فرد متناسب باشد؛ در هنگام انتخاب تمرين بايد به حالت بدن خود توجه داشته باشيد؛ براي مثال اگر شكم بزرگي داريد بايد تمريناتي انجام بدهيد كه فشار آن بيشتر بر ناحيه شكم متمركز باشد؛ البته در ورزش هوازي مي بايست همه عضلات بزرگ و اصلي بدن به صورت متوالي به كار گرفته شوند.

زمان در تمرين هوازي فاكتور تعيين كننده اي است؛ اين گونه تمرينات بايد در هفته 3 الي 5 جلسه و در هر جلسه به مدت 30 الي 60 دقيقه انجام بشوند؛ همچنين ورزش هوازي با تكيه بر بالارفتن ضربان قلب و اكسيژن رساني بيشتر به بدن تعريف شده است.

طوري ورزش كنيد كه تمرينات براي شما لذت بخش باشد؛ يكي از مسائل بسيار مهمي كه بايد به آن توجه داشته باشيد ايمني بدن است؛ انتخاب نوع تمرين يك تصميم شخصي به نظر مي رسد؛ اما بعضي تمرينات احتمال آسيب ديدگي و عوارض ورزشي را افزايش مي دهد؛ براي مثال اگر اضافه وزن زيادي داريد نبايد بدويد؛ چون با اين تمرين وزن بدن مدام از يك پا به پاي ديگر منتقل مي شود و همان پايي كه وزن بدن را متحمل مي شود با ضربه شديدي با زمين برخورد پيدا مي كند؛ در نتيجه اگر وزن زياد باشد مفصل زانو آسيب خواهد ديد.

بهترين نوع ورزش هوازي

در هنگام انجام تمرين نبايد شدت را آنقدر بالا ببريد كه از نفس بيفتيد و نتوانيد حرف بزنيد؛ چون همان طور كه گفتيم ورزش هوازي اكسيژن رساني را افزايش مي دهد و اكسيژن بيشتر باعث كالري سوزي مي شود؛ اگر طوري ورزش كنيد كه به اندازه كافي اكسيژن وارد بدنتان نشود، ورزش كارآيي خود را از دست مي دهد.

پياده روي يك تمرين بسيار ساده و در دسترس است كه براي اكثر افراد مناسب مي باشد؛ شدت اين تمرين نيز به آمادگي جسماني فرد مربوط مي شود؛ براي پياده روي فقط به يك كفش ورزشي مناسب نياز داريد؛ اين تمرين در داخل و خارج منزل قابل اجرا مي باشد،كافي است يك تردميل خانگي تهيه كنيد؛ همچنين راه رفتن، ورزشي است كه براي افراد تازه كار و براي كساني كه وزن زيادي دارند نيز مناسب مي باشد.دوچرخه سواري نيز ورزش هوازي فوق العاده اي است؛ اين ورزش را هم مي توان در بيرون به وسيله دوچرخه متحرك و هم در داخل منزل توسط دوچرخه ثابت انجام داد.

ركاب زدن بر روي دوچرخه ثابت براي كساني كه مشكل ارتوپدي و يا ورم مفاصل دارند تمرين بسيار خوبي است؛ در صورتي ورزش پياده روي و دوچرخه سواري را باهم تركيب كنيد يك ورزش ايده آل انجام داده ايد و از مزاياي قلبي – عروقي فراواني بهرمند مي شويد.اين تمرين به كساني كه بيش از 20 كيلوگرم اضافه وزن دارند توصيه مي شود؛ در صورتي كه چنين ورزشي را به طور منظم و مستمر انجام بدهيد ظرف مدت كوتاهي تاثيرات چشمگيري در بدن خود مشاهده خواهيد كرد.

دستگاه هاي هوازي تمرينات بسيار خوبي ارائه مي دهند؛ بزرگترين مزيت اين دستگاه ها اين است كه سطح تمرين بر روي آن ها براي افراد مبتدي و حرفه اي قابل تنظيم است و هركس مي تواند متناسب با آمادگي خود با آن ها ورزش كند؛ البته دستگاهي مانند پله كوهنوردي براي كساني كه با مشكلات زانو مواجه هستند بسيار تنش زا است و به مفاصل آن ها آسيب مي رساند.

دستگاه اسكي فضايي براي اين گونه افراد يك وسيله بسيار مناسب است؛ بر روي اسكي فضايي مي توان تمرينات بدون برخورد و مناسبي انجام داد كه به تقويت عضلات كمك مي كند و منجر مي شود كالري خوبي بسوزانيد.شنا نيز يك ورزش هوازي بسيار مفرح است؛ اما اين ورزش نياز به آموزش دارد و مدتي طول مي كشد تا آن را بياموزيد و بتوانيد در مدت مناسب اين ورزش را انجام بدهيد؛ ورزش شنا بر عكس تمريناتي كه تاكنون پيشنهاد كرديم بيشتر بر روي بالاتنه متمركز مي شود و اين ناحيه از بدن را مي سازد؛ بنابراين مي بايست با ورزشي همچون پياده روي و يا دوچرخه سواري تركيب بشود.

تمرينات ايروبيك نيز براي كاهش وزن و تناسب اندام بسيار مناسب هستند؛ اغلب ما تمرينات ايروبيك را به عنوان يك سري حركات بدني موزون كه به صورت مكرر با موزيك انجام مي شوند، مي شناسيم؛ ولي در واقع هر ورزش هوازي كه با ريتم موسيقي همراه بشود، ضربان قلب را بالا ببرد و باعث شود اكسيژن بيشتري به بدن برسد يك تمرين ايروبيك است.گوش دادن به موسيقي در حين انجام فعاليت هاي هوازي يك كار فانتزي نيست؛ بلكه يك ضرورت است. موسيقي انرژي را افزايش داده و باعث مي شود مدت طولاني تري بتوانيد به ورزش ادامه بدهيد؛ در نتيجه كارآيي تمرين بالا مي رود.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۰۴:۵۰ ] [ هايپر جيم ]

تردميل يك دستگاه ورزشي است كه توسط آن مي توان به انجام تمرينات هوازي پرداخت و به تناسب اندام، چربي سوزي، عضله سازي، بهبود سيستم قلبي – عروقي و بهبود سيستم تنفسي دست يافت.اين دستگاه ورزشي دويدن و راه رفتن در فضاي كوچك باشگاه و منزل را قابل دسترسي مي كند. دويدن بر روي اين دستگاه دقيقاً مشابه دويدن بر روي سطح زمين است؛ البته بر روي تردميل 3 فاكتور سرعت، زمان و شيب در اختيار كاربر قرار دارد كه با افزايش هر يك از اين 3 عنصر مي تواند سطح تمرينات را افزايش بدهد.

بعضي از تردميل ها مجهز به شيب برقي هستند؛ شيب برقي به صورت اتوماتيك و تنها با فشار يك دكمه در حالي كه كاربر بر روي تردميل در حال ورزش است به راحتي قابل تنظيم مي باشد. كساني كه در برنامه تمريني خود از شيب تردميل استفاده مي كنند بهتر است با تردميلي ورزش كنند كه به اين نوع شيب مجهز باشد.شيب بيش از 10 درصد ورزش كوه پيمايي و تپه نوردي را شبيه سازي مي كند و براي عضله سازي بسيار كارآمد است.

قبل از انتخاب تردميل بخوانيد

تردميل هاي مدرن و پيشرفته امروزي مجهز به ضربه گيرهاي متعددي هستند؛ ضربه گير كف مانع ايجاد سر و صدا و مزاحمت براي ديگران مي شود؛ ضربه گير SDS از عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشكار محافظت مي كند و فشار بر اين نواحي را تا حدود 80 درصد كاهش مي دهد، ضربه گير ASA مانند ضربه گير SDS براي محافظت از اندام ورزشكار طراحي شده است، اما براي وزن هاي مختلف تا 5 مرحله قابل تنظيم مي باشد و برندهاي محدودي مجهز به اين نوع ضربه گير مي باشند.

ضربه گيرهاي فنري و بالشتكي نيز سطح تسمه تردميل را نرم و انعطاف پذير مي كنند و ايمني دستگاه را افزايش مي دهند. مانيتور اين دستگاه اطلاعات بسيار مفيدي مانند سرعت تمرين، مدت تمرين، كالري مصرف شده، مسافت پيموده شده، برنامه درحال اجرا و ضربان قلب كاربر را نشان مي دهد؛ ورزشكار به وسيله اين اطلاعات در حين تمرين از وضعيت عمومي بدن خود آگاه شده و مي تواند يك الگوي مناسب ورزشي را طراحي كند.

ضربان قلب براي تعيين سطح تمرين شاخص بسيار مهمي است و منطقه چربي سوزي را مشخص مي كند؛ بيشترين چربي سوزي در هنگام انجام تمرينات هوازي زماني رخ مي دهد كه ضربان قلب حدود 70 درصد حداكثر ظرفيت باشد. براي محاسبه حداكثر ظرفيت ضربان قلب خود عدد سنتان را از عدد 220 كم كنيد.

پيش از شروع تمرين با تردميل مي بايست بدن خود را گرم كنيد؛ براي اين كار كافي است 2 الي 3 دقيقه با سرعت 3 الي 4 كيلومتر در ساعت راه برويد؛ سپس سرعت را به 6 الي 7 كيلومتر در ساعت برسانيد و حدود 1 دقيقه با اين سرعت بدويد و بعد دوباره سرعت را به 4 كيلومتر در ساعت برسانيد و 1 دقيقه راه برويد؛ در اين هنگام بدن شما گرم شده و مرحله Warm up را پشت سرگذاشته ايد.در انتهاي تمرين نيز بايد 2 الي 3 دقيقه با سرعت كم بر روي اين دستگاه راه برويد تا ضربان قلبتان به حالت عادي باز گردد و بعد از پايين آمدن از تردميل حركات كششي انجام بدهيد.

روي تردميل پس از آن كه تعادل خود را به دست آورديد، دسته هاي دستگاه را رها كنيد؛ چون در غير اين صورت كالري كمتري از دست مي دهيد و كارآيي تمرين كاسته مي شود.در صورتي كه با رها كردن دسته تعادل تان را از دست مي دهيد، سرعت اشتباه است و بايد آن را كاهش بدهيد. شدت تمرين به آمادگي جسماني فرد بستگي دارد؛ هر چه بيشتر ورزش كنيد از آمادگي جسماني بالاتري برخودار مي شويد و مي توانيد تمرينات شديدتري را انجام بدهيد.

برنامه تمريني شما بايد هر 4 الي 6 هفته تغيير كند و سطح آن را بالا ببريد؛ زيرا بدن پس از مدتي به تمرينات تكراري عادت كرده و ديگر به آن ها واكنش نشان نمي دهد. هرگز بدون پوشيدن كفش مناسب بر روي تردميل تمرين انجام ندهيد، اين كار به عضلات و مفاصل شما آسيب جدي وارد مي كند.

هنگام خريد تردميل مي بايست علاوه بر قيمت به قدرت موتور، وزن قابل تحمل براي دستگاه، برند، كشور سازنده، گارانتي، ضمانت و امكاناتي كه دستگاه در اختيار ورزشكار قرار مي دهد توجه كنيد. بهتر است تردميلي انتخاب نماييد كه وزن قابل تحمل آن از وزن كاربراني كه مايل هستند از دستگاه استفاده كنند 10 الي 20 كيلوگرم بيشتر باشد؛ در اين صورت دستگاه در برابر ضربات شديدي كه در هنگام دويدن به سطح تردميل وارد مي شود، دوام مي آورد و عمر طولاني تري خواهد داشت.

تردميل را بايد از فروشگاه هايي تهيه كنيد كه به خريدار امكان بازديد بدهند و ارسال و نصب آن را بر عهده بگيرند؛ همچنين در برابر ضمانت پس از فروش به خوبي پاسخگو باشند.هايپر جيم با اين كه يك فروشگاه اينترنتي به شمار مي آيد به همه مشتريان خود اجازه مي دهد در صورت تمايل به نمايشگاه بيايند و از نزديك دستگاه مورد نظر خود را ببينند و آن را مورد تست قرار بدهند.

قبل از انتخاب تردميل بخوانيد

فروشگاه اينترنتي هايپرجيم با داشتن گواهينامه نمايندگي فروش بسياري از برندهاي معتبر و محبوب محصولات و تجهيزات ورزشي مانند توربوفيتنس تايوان، جي كي اكسر تايوان، پرومستر، پاندا، آيرون مستر، اسپرتك، استرانگ را عرضه مي كند و محصولات اروپايي مانند ريباك انگلستان و بي اچ فيتنس اسپانيا را نيز به فروش مي رساند. ارسال و نصب همه محصولات توسط فروشگاه هايپر جيم به صورت رايگان صورت مي گيرد و از آنجايي كه نماينده فعال بسياري از كالاهاي معتبر ورزشي جهان است ضمانت و خدمات پس از فروش محصولات را مورد پيگيري و پشتيباني قرار مي دهد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۰۴:۲۵ ] [ هايپر جيم ]

برخي از افرادي كه به تازگي ورزش كردن را شروع نموده اند يا وسيله ورزشي خانگي مانند تردميل ، اسكي فضايي يا دوچرخه ثابت خريداري كرده اند و قصد دارند ورزش را آغاز كنند بايد حتماً به نكات خاصي توجه كنند تا از بروز آسيب و صدمه به اندام هاي خود جلوگيري كنند.بسياري از ما وقتي تصميم مي گيريم كه هدفي را دنبال كنيم در ابتدا نسبت به آن زياده روي مي كنيم،در حالي كه براي رسيدن به موفقيت بهتر است تا گام به گام پيشروي كرد.مثلاً فردي را تصور كنيد كه سالها فعاليت ورزشي خاصي نداشته و با تجمع بافتهاي چربي و چاقي مواجه شده است،اين فرد پس از خريد تردميل و قرار دادن آن در منزل بدون توجه به آمادگي بدني خود و ميزان سلامتي شروع به انجام تمرينات سخت ورزشي مي كند و قصد دارد تمامي كم تحركي هاي سالهاي قبل را يك شبه جبران نمايد و خيلي زود به كاهش وزن دست يابد!

نحوه شروع ورزش براي تازه كارها

در صورتيكه اين شيوه نه تنها شما را در رسيدن به هدفتان ياري نمي كند بلكه سبب مي شود تا به دليل ضعف، خستگي و گرفتگي عضلات كه بر اثر اين روش نادرست ورزش كردن نصيبتان شده است خيلي زود نا اميد و حتي دلزده شويد و اين راه را نيز روشي سخت و ناممكن تصور كنيد.اين در صورتي ست كه بهترين و علمي ترين روش براي دستيابي قطعي به كاهش وزن تنها ورزش كردن مي باشد.

در اين مطلب ما قصد داريم تا نحوه صحيح ورزش كردن براي افرادي كه به تازگي ورزش را شروع كرده اند بيان كنيم تا با پيروي از اين روش بتوانند به كاهش وزن دستيابند:

در روزهاي ابتدايي كه تمرين كردن را شروع كرده ايد بايد سعي كنيد تا از انجام تمرينات سخت و طولاني مدت بپرهيزيد در ابتدا تنها به فكر رسيدن به آمادگي بدني باشيد و كاهش وزن را فراموش كنيد. بعد از اينكه بدن شما به آمادگي كافي رسيد مي توانيد برنامه كاهش وزن خود را به سادگي دنبال كنيد.در روزهاي ابتدايي تمرين شما بر روي دستگاه نبايد بيشتر از بيست دقيقه باشد،شدت تمرين خود را نيز حداكثر تا حد متوسط بالا ببريد .

مثلاً اگر با استفاده از تردميل ورزش مي كنيد در ابتدا به مدت 5 دقيقه بدن خود را گرم كنيد و با سرعت 3 كيلومتر در ساعت بر روي دستگاه تمرين كنيد و به آهستگي سرعت را افزايش دهيد تا به 5 كيلومتر در ساعت برسيد.شما در هفته دوم مي توانيد اندكي زمان را افزايش دهيد و سرعت را نيز بالا ببريد.مثلاً 30 دقيقه تمرين با سرعت حداكثر 6 كيلومتر در ساعت مناسب مي باشد.بهتر است تمرينات شما به شكل تناوبي باشد يعني هر از گاهي سرعت خود را براي دقايقي كم و دوباره زياد كنيد.

بعد از پايان سه هفته و در هفته چهارم مي توانيد سرعت تمرين خود با استفاده از تردميل به 7 تا 8 كيلومتر در ساعت افزايش دهيد.اما در هر مرحله بهتر است كه تمرينات را به شيوه تناوبي انجام دهيد.البته اگر آمادگي جسماني بدن شما بالاتر است مي توانيد شدت تمرينات خود را افزايش دهيد.

نبايد انتظار داشته باشيد كه بعد از هر جلسه ورزشي تاثير آن را بر بدن خود مشاهده كنيد.كاهش وزن و رسيدن به تناسب اندام پروسه اي زمان بر است و شما بايد در آن صبر و پشتكار داشته باشيد تا به نتيجه دلخواهتان برسيد.اصولاً انجام سه ماه تمرين به طور مرتب و حداقل در 5 روز در هفته براي كاهش وزن افراد موثر است؛البته به شرطي كه در كنار آن به يك رژيم غذايي كم كالري نيز پايبند باشيد و ورزش خود را قطع نكنيد.

نكته مهم ديگر اين است كه پس از مدتي كه از انجام ورزش شما گذشت و شما مانند سابق شور و شوق استفاده از دستگاه را نداشتيد باز هم به استفاده از آن ادامه دهيد،البته اغلب افراد بعد از گذشت چند ماه از شروع فعاليت ورزشي خود به آن پايبند مي شوند و با توجه به نتايج مثبتي كه علاوه بر كاهش وزن بر روي سلامتي بدن آنها دارد و به طور مشهود قابل حس است، آن را جزئي از برنامه زندگي خود احساس مي كنند و دنبال مي نمايند.

البته اين مهم است كه زماني به سراغ تمرين ورزشي برويد كه از لحاظ حسي و جسمي آمادگي انجام آن را داريد. زيرا انجام حركات ورزشي زماني موثرتر است كه آن را با انرژي بيشتري انجام دهيد به اين ترتيب كالري بيشتري نيز مي سوزانيد.شما مي توانيد در طول تمرين برنامه تلويزيوني مورد علاقه خود را نگاه كنيد يا به يك موسيقي انرژي بخش گوش كنيد به اين ترتيب متوجه گذشت زمان نمي شويد و ورزش براي شما ساده تر مي شود.

در هنگام انجام هر حركت ورزشي بايد مراقب نحوه تنفس خود باشيد.تنفس شما بايد منظم و عميق باشد تا اكسيژن رساني به شيوه اي مناسب براي بدن شما انجام شود.نوشيدن آب براي هيدراته كردن بدن نيز در طول تمرين ضروري ست.حدود بيست دقيقه قبل از شروع تمرين مقداري آب بنوشيد و در طول تمرين نيز يك بطري آب در دسترس داشته باشيد و هر چند دقيقه يكبار جرعه اي آب بخوريد تا بدن شما دچار كم آبي نشود و دماي بدنتان معتدل گردد.

سعي كنيد مرتباً وزن خود را اندازه گيري نكنيد.حساسيت بي مورد در اين خصوص نتيجه بخش نيست.زيرا هيچ كس يك مرتبه به كاهش وزن نمي رسد پس صبر و حوصله داشته باشيد.بهتر است تا در هر ماه فقط يكبار وزن خود را با ماه قبل مقايسه كنيد.

هرگز با شكم پر بر روي تردميل نرويد،حدود دو ساعت پيش از ورزش و يك ساعت پس از آن از خوردن وعده هاي اصلي پرهيز كنيد و به ويژه بعد از آن غذاهاي كم كالري مانند ميوه و سبزيجات سبز ميل كنيد.

سعي كنيد براي داشتن انگيزه بيشتر با يكي از اعضاي خانواده و دوستان خود تمريناتتان را دنبال كنيد و يكديگر را به ادامه ورزش تشويق نماييد.مثلاً نوبتي از تردميل استفاده كنيد و در اين فرصت شخص ديگرمي تواند از حركات نرمشي، طناب و دراز نشست استفاده نمايد.
از انجام ورزش لذت ببريد و هرگز با نگراني و استرس دستيابي به نتيجه ورزش نكنيد.مطمئن باشيد ورزش با برنامه و هميشگي شما را از كارتان پشيمان نمي كند و به جز كاهش وزن فوايد زيادي براي سلامتي شما دارد و سبب جوان تر و زيبا شدن شما مي گردد، پس از انجام آن شاد باشيد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۴۸:۴۸ ] [ هايپر جيم ]

توپ بدنسازي كه به آن توپ پيلاتس نيز گفته مي شود براي نخستين بار در كشور سوئيس براي كمك به كودكان معلول و فيزيوتراپي آنان به كار گرفته شد؛ به همين علت به آن توپ سوئيسي هم گفته مي شود و در سراسر جهان طرفداران بسياري دارد. اين توپ محبوب براي بدنسازي و تناسب اندام استفاده مي شود؛ ضمن اين كه زنان باردار در طي دوران بارداري براي وضع حمل آسان مي توانند با آن تمرينات متعددي انجام بدهند. اين توپ پيلاتس در يوگا و ژيمناستيك نيز به كار برده مي شود. ولي مناسب ترين نامي كه با اين وسيله مي توان داد همان توپ بدنسازي است.

توپ هاي بدنسازي مرغوب از جنس وينيل هستند؛ اما اين توپ از پلاستيك هم ساخته مي شود. همان طور كه مي دانيد پلاستيك وقتي در معرض گرماي شديد قرار بگيرد آسيب مي بيند؛ البته توپ بادي از هر جنسي كه باشد در برابر اشياي تيز دوام نمي آورد؛ به همين علت وقتي با آن ورزش مي كنيد توجه داشته باشد زيور آلات يا قسمت هاي فلزي لباستان مانند دكمه ها و زيپ هاي فلزي تيز توپ را سوراخ نكند. در مورد فشار وزنتان نگران نباشيد؛ اين توپ ها معمولا وزن 200 الي 300 كيلوگرم را متحمل مي شوند.

سايز مناسب توپ بدنسازي و فوايد ورزش با آن 

مزاياي توپ بدنسازي

مزيت اين توپ در مقايسه با ساير وسايل بدنسازي اين است كه چندان گران قيمت نيست، فضاي زيادي را اشغال نمي كند و به راحتي مي توان آن را حمل كرد به همين علت براي استفاده در منزل بسيار مناسب مي باشد؛ ورزش با اين توپ پيچيده نيست و نياز به آموزش طولاني مدتي ندارد. ورزش با توپ بدنسازي بسياري از بيماري ها و اختلالات را رفع مي كند. اين وسيله براي توانبخشي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

در دهه 1960 يك كارخانه اسباب بازي سازي در كشور ايتاليا تعداد محدودي از اين توپ هاي بدنسازي را ساخت و با نام توپ هاي ژيمناستيك وارد بازار كرد؛ اين توپ ها به سرعت فروخته شدند و محبوبيت پيدا كردند؛ دو دهه بعد همان شركت اسباب بازي سازي شركتي به نام Gymnic تاسيس كرد و به صورت عمده توپ هاي بدنسازي را توليد و عرضه كرد؛ مراكز توانبخشي از اين وسيله استقبال زيادي كردند و مدتي بعد ورزشكارن دو ميداني براي تمرينات خود به سراغ اين توپ رفتند و خيلي زود اين وسيله جايگاه خود را در سالن هاي بدنسازي يافت و تبديل به يكي از وسايل مهم باشگاه هاي بدنسازي شد.

امروزه بسياري از مربيان بدنسازي و پزشكان متخصص ارتوپدي استفاده از اين توپ را توصيه مي كنند و آن را در برنامه ورزشي بيماران و ورزشكاران جا مي دهند. در صورتي كه در برنامه ورزشي خود به انجام ورزش شكم يا همان دراز و نشست بر روي نيمكت يا زمين مي پردازيد، توپ بدنسازي جايگزين بسيار مناسبي است؛ اين وسيله تاثير ورزش را افزايش مي دهد و آن را آسان تر مي كند.

انجام تمرينات ورزشي با اين وسيله موجب تقويت عضلات پشت و شكم مي شود. نشستن برروي اين توپ نياز به حفظ تعادل دارد؛ چون سطح ناپايداري را به وجود مي آورد؛ اين عدم تعادل و سطح ناپايدار فرد را مجبور به حفظ تعال كرده و انعطاف پذيري بدن را افزايش مي دهد.

با اين وسيله ماهيچه هاي زيادي را مي توان به كار گرفت؛ ماهيچه هايي كه در حالت عادي كاري نمي كنند و براي حفظ تعادل به كار گفته مي شوند، در هنگام ورزش با اين توپ پويا مي شوند؛ همچنين تمرين با توپ پيلاتس عضلات اصلي و بزرگ بدن را به چالش مي كشاند.تنظيم صحيح عضلات و به كار گرفتن قسمت هاي مختلف بدن براي ايجاد تعادل از مزاياي اين توپ به شمار مي آيد.

كساني كه شكم بزرگي دارند براي از بين بردن چربي هاي اضافه و توانند با توپ بدنسازي تمريناتي انجام بدهند كه بر روي اين نواحي متمركز مي شود. همان طور كه گفتيم در هنگام ورزش با اين توپ گروه هاي اصلي عضلات درگير مي شوند؛ اين وسيله براي كاهش كمر درد و پيشگيري از آن بسيار مفيد مي باشد؛ ضمن اين كه قدرت و استقامت عضلات را بهبود مي بخشد و انطاف پذيري را افزايش مي دهد.

توپ بدنسازي براي انجام حركات كششي بهترين وسيله محسوب مي شود و با آن به راحتي مي توان تمرينات متعددي را انجام داد. هر حركت و جنبشي كه موجب تقويت عضلات مي شود به چربي سوزي بدن نيز كمك مي كند؛ در صورتي كه به طور منظم و روزانه با توپ بدنسازي به انجام تمرينات ورزشي بپردازيد، در اين زمينه به نتايج مطلوبي دست پيدا مي كنيد.

سايز توپ بدنسازي

توپ هاي بدن سازي معمولا در 4 سايز توليد مي شوند كه هر رنگ نشان دهنده سايز خاصي است؛ بنابراين در هنگام انتخاب توپ رنگ آن را نبايد سليقه اي انتخاب كنيد؛ بلكه مي بايست به سايز آن با در نظر گرفتن قد خود توجه داشته باشيد. براي انتخاب سايز توپ دقت داشته باشيد وقتي بر روي آن مي نشينيد و پاها را كمي باز مي گذاريد و به زانو هاي خود زاويه 90 درجه مي دهيد، باسن و ران ها مي بايست با سطح زمين موازي باشند، در غير اين صورت توپ با قد شما متناسب نيست.

√ توپ هاي بدنسازي كه ارتفاع آن ها 45 سانتي متر است براي افرادي كه قدشان كمتر 152 سانتي متر مي باشد مناسب هستند.

√ توپ هاي بدنسازي كه 55 سانتي متر ارتفاع دارند براي افرادي مناسب هستند كه قدشان حدود 155 الي167 سانتي متر مي باشد.

√ توپ هاي بدنسازي كه 65 سانتي متر ارتفاع دارند براي كساني مناسب هستند كه قدشان 170 الي 185 سانتي متر است.

√ توپ هاي بدنسازي كه 75 سانتي متر ارتفاع دارند براي افرادي كه قدشان بلند از 185 سانتي متر مي باشد، مناسب است.

هرچه توپ پر بادتر و سفت تر باشد در هنگام تمرينات ورزشي بدن را بيشتر به چالش مي كشاند؛ اما براي مبتديان بهتر است كمي توپ خود را كم بادتر كنند و بعد از افزايش سطح آمادگي جسماني براي انجام تمرينات شديدتر توپ را پر باد كنند.از توپ بدنسازي مي توانيد به عنوان يك صندلي براي تماشاي تلوزيون استفاده كنيد كه در اين صورت عضلات بدن براي حفظ تعادل مدام به كار گرفته مي شوند و تاثيرات مثبت بسياري دارد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۴۸:۲۹ ] [ هايپر جيم ]

زماني كه سطح تردميل كاملاً صاف است و شيبي ندارد، راه رفتن و دويدن بر روي آن در مقايسه با دويدن و راه رفتن بر روي سطح زمين آسان تر مي باشد؛ زيرا در اين حالت با هيچ مقاومتي رو به رو نيستيد؛ ايجاد مقاومت در حين ورزش دويدن يك دليل منطقي براي استفاده از شيب تردميل است.بر روي دستگاه تردميل 3 فاكتور زمان، سرعت و شيب تحت اختيار كاربر قرار دارد كه با افزايش هر يك از اين 3 عنصر مي توان سطح تمرينات را افزايش داد و تمرينات شديدتري را پشت سرگذاشت.

تردميل دستگاهي است كه براي تمرينات هوازي مناسب مي باشد و اغلب كساني كه به سراغ اين دستگاه مي روند به دنبال تناسب اندام و لاغري هستند؛ ايجاد شيب بر روي سطح تردميل موجب مي شود كاربر انرژي بيشتري از دست بدهد و عضلات خود را بهتر بسازد.

فوايد ورزش با شيب تردميل

اغلب تردميل هاي پيشرفته امروزي مجهز به شيب برقي هستند؛ موتور تنظيم شيب برقي از موتوري كه تسمه را به حركت درمي آورد، مجزا است و گاهي گارانتي جداگانه دارد؛ به وسيله اين موتور مي توان شيب دستگاه را به سادگي و با فشار يك دكمه تنظيم كرد.شيب 1 درصد نقش مقاومت هوا در تمرينات خانگي را ايفا مي كند؛ با اين شيب دويدن در محيط بيرون شبيه سازي مي شود. بعضي از تردميل ها در حافظه خود برنامه هاي از پيش تعيين شده اي را ذخيره دارند كه در اين برنامه ها شيب به صورت خودكار تغيير مي كند و برخي از برنامه ها نيز بر اساس تغيير شيب طراحي شده اند.

هر چه شيب بيشتر باشد كالري سوزي افزايش پيدا خواهد كرد؛ البته اين در صورتي صحت دارد كه سرعت را كم نكنيم. بالا بردن شدت و دشواري تمرين يكي از نكاتي است كه به كاهش وزن منجر مي شود.ضربان قلب شاخص مناسبي است كه توسط آن مي توانيم سطح تمرين را تعيين كنيم. در هنگام انجام تمرين ورزشي با تردميل بايد ضربان قلب را 70 الي 85 درصد حداكثر ظرفيت نگه داريم؛ با اين روش بدن در منطقه چربي سوزي باقي مي ماند.

اگر ضربان قلب به بيش از 99 درصد حداكثر ظرفيت خود برسد احتمال بروز مشكلات قلبي- عروقي مانند حملات قلبي و سكته افزايش مي يابد؛ به همين علت در هنگام انجام تمرينات ورزشي مي بايست به ضربان قلب خود توجه كنيم. تردميل هاي مدرن امروزي معمولاً به سنسور ضربان قلب مجهز هستند و تعداد ضربان قلب در هر دقيقه را بر روي مانيتور نشان مي دهند. اطلاعاتي كه نمايشگر دستگاه در اختيار كاربر قرار مي دهد ارزش زيادي دارد؛ ورزشكار مي تواند توسط اين اطلاعات مفيد در طي تمرين از وضعيت عمومي بدن خود آگاه شده و يك الگوي مناسب ورزشي را طراحي كند و بر اساس آن الگو پيش برود.

استمرار و تداوم در ورزش اهميت ويژه اي دارد، آخرين تحقيقات در اين زمينه نشان داده كساني كه 5 جلسه در هفته و در هر جلسه حدود 30 دقيقه در سطح متوسط به تمرينات ورزشي مشغول مي شوند، نتايج مطلوبي به دست مي آورند. انجام تمرين دويدن و راه رفتن روي تردميل خانگي به مراتب از ورزش كردن در فضاي بيرون راحت تر است. وسايل ورزشي خانگي، ورزش را قابل دسترسي مي سازند. افرادي كه با دستگاه هاي خانگي ورزش را آغاز مي كنند اغلب تداوم بيشتري در اين راه دارند و راضي تر هستند.

مقدار كالري كه در هنگام ورزش مصرف مي شود به عوامل مختلفي مربوط مي شود. براي مثال هر چه وزن فرد بيشتر باشد، بيشتر كالري مي سوزاند؛ زيرا در هنگام دويدن و راه رفتن وزن بيشتري را با خود به حركت درمي آورد.سختي و شدت تمرين در مصرف كالري اهميت خاصي دارد؛ همان طور كه اشاره شد سطح تمرين با ضربان قلب فرد سنجيده مي شود. زماني كه ورزشكار با شدت بيشتر به تمرين مي پردازد، شش ها و قلب با شدت بيشتري كار مي كنند و كالري زيادتري مصرف مي شود.

با افزايش شيب تردميل عضلات بيشتري درگير مي شوند؛ اين مسئله به افزايش كالري سوزي منجر مي شود. براي كساني كه سالم هستند و از درد زانو رنج نمي برند استفاده از يك شيب متعادل در سرعت زياد گزينه مناسبي است.به محض اين كه روي تردميل تعادل خود را به دست آورديد، دستگيره هاي دستگاه را رها كنيد؛ زيرا مصرف كالري با تكيه دادن به دستگيره ها كاهش پيدا مي كند؛ همچنين اين كار اشتباه فرم بدن را به هم مي ريزد.

هنگام راه رفتن و دويدن بر روي تردميل حركت دست ها را با وزن بدن همراه كنيد و دست ها را همراه با حركت پاها به جلو و عقب ببريد. دست ها بايد با زاويه 90 درجه در دو طرف بدن باشند. ورزش با دستگاه تردميل احتمال بروز مصدوميت مفاصل و مخصوصاً مفصل زانو را كم مي كند؛ وليكن دويدن و راه رفتن بر روي زمين در فضاي بيرون، استرس زيادي به مفاصل زانو ران ها وارد مي سازد.

تردميل هاي امروزي اغلب مجهز به ضربه گيرهاي گوناگوني هستند كه سطح تسمه دستگاه را نرم و انعطاف پذير مي كند؛ با وجود چنين ضربه گيرهايي مي توانيد بدون داشتن دغدغه با شيب تردميل ورزش كنيد؛ شيب بيشتر از 10 درصد ورزش كوه پيمايي را شبيه سازي مي كند و براي انجام تمرينات مربوط به اين ورزش مناسب است. شيب زياد كشش موثري در عضلات دوقلو، تاندون ها و آشيل ايجاد مي كند؛ اگر تردميل به ضربه گيرهاي استانداردي مجهز باشد از كوتاهي، گرفتگي و پارگي آشيل جلوگيري خواهد شد.

كساني كه از كمر دردهاي مزمن رنج مي برند نبايد با شيب تردميل ورزش كنند؛ زيرا عضلات پايين كمر اين افراد ضعيف است. آن ها مي بايست تمرينات خود را با سرعت كم شروع كرده و به تدريج شدت تمرين را افزايش بدهند تا عضلات كمرشان تقويت بشود.نتيجه آخرين تحقيقات اين بود كه شيب 3 درصد اثرات منفي بر روي پا را مي كاهد و فشار وارده را حدود 24 درصد كم مي كند.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۴۸:۱۰ ] [ هايپر جيم ]

جسم انسان از دو نوع بافت تشكيل شده است؛ يكي بافت بدون چربي است كه شامل استخوان، عضلات و اندام هاي مي شود و ديگري بافت چربي مي باشد. درصد نسبي بافت چربي و بافت بدون چربي تركيب و ساختار بدن را تشكيل مي دهند كه يكي از معيارهاي اصلي تركيب بدن به شمار مي آيد و اين موضوع دلائل مختلفي دارد.

1- اضافه وزن ناشي از بافت چربي در هنگام حركت تبديل به بار اضافه و مقاومت مي شود؛ در نتيجه اضافه وزن فشار زيادي به بدن وارد مي كند.

2- بافت بدون چربي نشانه ظرفيت بالاي انجام كار است و بالا بودن بافت چربي با انجام كار رابطه عكس دارد.

3- چربي هاي اضافه دامنه حركت را محدود مي كند

4- اضافه وزن و چاقي فرد را در معرض خطر سكته و ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي، ديابت، فشار خون و... قرار مي دهد.

ورزش و تركيب بدن

امروزه اغلب جوامع براي كساني كه اندام ورزيده دارند ارزش زيادي قائل هستند و اين مسئله بر روي زندگي افراد تاثير به سزايي دارد. چون چاقي تبديل به يك وضعيت ناپسند شده است، برخي از افراد به دليل اضافه وزن و نارضايتي از شكل اندام خود در ارتباطات اجتماعي و ميان فردي دچار مشكل مي شوند؛ البته بايد بدانيد يك مقدار بافت چربي براي بدن مانند يك محافظ و عايق عمل مي كند كه مقداري انرژي را در خود ذخيره مي سازد.
خانم ها حداقل به 12 درصد چربي براي حمايت از كاركردهاي فيزيولوژيك بدن در دوران بارداري، نياز دارند.

اضافه وزن زياد كه ناشي از بافت چربي باشد با تندرستي و آمادگي جسماني بدن رابطه منفي دارد. براي كاهش وزن بايد به دو اصل ورزش و رعايت رژيم غذايي مناسب پرداخت و نسبت بافت چربي و بافت بدون چربي را كنترل كرد؛ اگر كالري كه از غذاها به دست مي آوريم با فعاليت بدني ما متناسب باشد بدن كالري هاي دريافتي را براي تامين انرژي مي سوزاند و آن ها را به عنوان بافت چربي ذخيره نمي كند. براي ايجاد تعادل در كالري مصرفي و كالري كه مي سوزانيم و حفظ و نگهداري تركيب بدن مي بايست در رژيم لاغري به ميزان متابوليك و مقدار فعاليت جسمي كه انجام مي دهيم دقت كنيم.

متابوليك در اصل مقدار انرژي است كه در زمان مشخصي براي ادامه كاركرد بدن مصرف مي شود. بدن افراد در اين زمينه با هم متفاوت هستند؛ بعضي از افراد به طور طبيعي در مقايسه با سايرين براي ادامه حيات كالري بيشتري مصرف مي كنند. متابوليك مي تواند تحت تاثير هورمون هاي مختلف بدن نيز قرار بگيرد كه اين مسئله به سادگي قابل تغيير نيست و بايد برخي از غدد درون ريز مورد معاينه قرار بگيرند و در صورت لزوم فرد داروهاي خاصي مصرف كند.

بهترين راه براي كنترل وزن، افزايش سطح فعاليت هاي بدني است. بافت چربي در 2 دوره از زندگي افراد به سرعت افزايش مي يابد. يكي در 6 ماه اول تولد است و دوره دوم در دوران بلوغ و اوايل نوجواني مي باشد. در دوره نوجواني معمولا افراد جهش رشد چشمگيري دارند؛ ورزش و تحرك بدني در اين دوره بسيار سرنوشت ساز است.

رژيم هاي غذايي نبايد با گرسنگي شديد همراه باشند؛ چون در اين صورت بدن عضله از دست مي دهد، در حالي كه ورزش انرژي و كالري مي سوزاند و به صورت بالقوه تركيب بدن را تغيير مي دهد. ورزش با تركيب بدن رابطه دقيق و قابل توجهي دارد. تحقيقات نشان مي دهد، افرادي كه به انجام تمرينات هوازي مي پردازند تركيب بدني بهتري به دست مي آورند. ورزش هم زمان با كاهش كالري كه از خوردن خوراكي هاي غير ضروري به دست مي آوريم، بيشترين اثر را در كاهش وزن دارند.

پس از سن 50 سالگي وزن كلي بدن كاهش مي يابد و اين امر بازتاب كاسته شدن توده بدن است و نه كاهش چربي؛ در سالخوردگي كاهش وزن استخوان ها به دليل كاهش تراكم استخوان ها و بافت عضلاني، اضافه شدن بافت چربي را پنهان مي كند و فرد تصور مي كند لاغر شده است؛ در حالي كه هنوز توده هاي چربي زيادي دارد كه ممكن است به او آسيب برسانند. متاسفانه تحقيقات نشان داده انجام تمرينات ورزش در سالخوردگي تغييرات چشمگيري در وزن، توده چربي و يا توده عضلاني ايجاد نمي كند؛ اما در سلامت قلبي- عروقي و كنترل فشار خون تاثير دارد.

به هر حال ورزش در هر سني براي بدن مفيد است و به سلامتي و طول عمر بيشتر كمك مي كنند. كساني كه فضاي كافي براي انجام تمرينات ورزشي هوازي را ندارند مي توانند از دستگاه هاي هوازي همچون تردميل ، دوچرخه ثابت ، اسكي فضايي و... استفاده كنند.

امروزه استفاده از اين گونه دستگاه ها در منازل و باشگاه هاي ورزشي رواج بسياري يافته است. در واقع دستگاه هاي هوازي ورزش در فضاي بيرون را براي ما شبيه سازي مي كنند و توسط آن ها مي توانيم بر محدوديت زمان و مكان غلبه كنيم. ورزش بايد به صورت اصولي، منظم و مستمر انجام بشود تا تاثيرات مثبت بيشتري داشته باشد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۳۷:۱۸ ] [ هايپر جيم ]

دويدن و راه رفتن بر روي دستگاه هوازي تردميل يكي از بهترين روش هايي است كه منجر به بالا رفتن سطح آمادگي جسماني شده و تناسب اندام را افزايش مي دهد؛ زيرا در هنگام ورزش با اين دستگاه به دليل نرم و انعطاف پذير بودن سطح تسمه و وجود ضربه گيرها، مفاصل بدن سازگاري بيشتري با فشار ناشي از تمرين پيدا مي كنند.

اغلب اوقات نامساعد بودن آب و هوا، كمبود وقت و در دسترس نبودن فضاي مناسب به افراد اجازه نمي دهد بتوانند در محيط بيرون به انجام تمرينات ورزشي بپردازند؛ بنابراين تردميل جايگزين بسيار مناسبي است كه همواره در دسترس مي باشد؛ به خصوص اگر يك تردميل خانگي تهيه بكنيد مي توانيد در هر زمان از شبانه روز كه فرصت پيش آمد به انجام تمرينات ورزشي با اين وسيله مشغول بشويد و از وقت خود بهترين بهره را ببريد.

در صورتي كه به تردميل شيب 1 الي 2 درجه بدهيد شرايط دويدن در فضاي بيرون شبيه سازي مي شود. تردميل هاي پيشرفته و مدرن امروزي ويژگي هايي دارند كه توسط آن ها كاربر مي تواند از وضعيت عمومي بدن خود آگاه شده و يك الگوي ورزشي مناسب را طراحي كند. مثلا نمايشگر دستگاه اطلاعاتي همچون زمان، سرعت، مسافت طي شده، كالري سوزانده شده و ضربان قلب را نشان مي دهد كه توسط اين اطلاعات مفيد كاربر مي تواند سطح تمرين و توانايي خود را مورد ارزيابي قرار بدهد.

روش هاي پيشگيري از گردن درد پس از ورزش با تردميل

گاهي اشتباه ورزش كردن با تردميل يا هر دستگاه ديگري منجر مي شود در حين تمرين يا پس از آن در نواحي خاصي از بدن خود احساس درد و ناراحتي بكنيد. مناسب بودن موقعيت بدن در حين انجام تمرينات ورزشي اهميت ويژه اي دارد. اگر به روش اصولي و صحيح به انجام تمرينات ورزشي بپردازيد، دردهاي نامتعارف پس از تمرين به وجود نمي آيند.

بر روي تردميل نبايد سرخود را زيادي بالا بگيريد يا پايين بيندازيد؛ اين كار موجب كاهش كارآيي بدن شده و باعث گردن درد مي شود. در هنگام دويدن يا راه رفتن مي بايست درست به نقطه مقابل خود نگاه كنيد؛ براي رسيدن به اين منظور بهتر است در مقابل آيينه تمرين انجام بدهيد؛ در هنگام ورزش با اين دستگاه بالاتنه خود را عمود و صاف نگه داشته و سر را در مركز ستون مهره ها قرار بدهيد.

خستگي زياد ممكن است سبب بالا رفتن كتف ها و پايين افتادن سر بشود كه اين مسئله منجر به ايجاد تنش در ناحيه گردن مي شود و اگر به اين حالت ادامه بدهيد، قطعا دچار گردن درد مي شويد. قبل از شروع تمرينات حتما بايد بدن خود را گرم كنيد؛ اين كار براي كاهش دادن آسيب هاي ورزشي ضروري است. پيش از آن كه بر روي تردميل برويد چند دقيقه حركات كششي انجام بدهيد و چند كشش نرم نيز به گردن خود بدهيد تا از هر نوع گرفتگي جلوگيري بشود.

حركات كششي و گرم كردن بدن پيش از ورزش، گردش خون را سريع تر و بهتر مي كند و باعث مي شود بدن پاسخ بهتري به تمرينات نشان بدهد و سازگاري بدن افزايش پيدا مي كند. چه زماني كه بر روي زمين مي دويد و چه بر روي تردميل، سعي كنيد يك ريتم روان و ثابت داشته باشيد؛ براي دست يابي به اين منظور بهتر است به موسيقي پرانرژي و پر ضرب گوش بدهيد و همراه با ضرب آهنگ موسيقي گام برداريد؛ بدين ترتيب هم سرعتتان بيشتر مي شود و هم راحت تر تعادل خود را حفظ مي كنيد.

پس از به دست آوردن تعادل خود بر روي اين دستگاه دسته هاي تردميل را رها كنيد و مانند زماني كه بر روي زمين مي دويد يا راه مي رويد، دست ها را به حالت 90 درجه در دو طرف بدن نگه داري؛ گرفتن دسته تردميل به طور مداوم موجب ايجاد تنش و گرفتگي در قسمت بالا تنه و به خصوص در ناحيه گردن مي شود؛ بايد به دستان خود اجازه بدهيد به حالت طبيعي عقب و جلو بروند و چرخش داشته باشند.

دم و باز دم عميق و منظم نيز در حين تمرين از ايجاد گرفتگي و درد پيشگيري مي كند. انجام تمرين بر روي دستگاه تردميل يك ورزش هوازي محسوب مي شود؛ ما به تمريناتي هوازي مي گوييم كه در مدت زمان نسبتا طولاني و با شدت متوسط انجام بشود و در هنگام چنين تمريناتي بدن به اكسيژن زياد و همچنين آب نياز دارد. نوشيدن آب در طي تمرين به صورت جرعه جرعه كمك مي كند دماي بدن متعادل باقي بماند و سوخت و ساز افزايش پيدا كند؛ در واقع با نوشيدن آب ما بدن خود را هيدراته نگه مي داريم.از دست رفتن آب زياد به دليل عرق ريختن در حين تمرينات ورزشي موجب سردرد و تنش در عضلات گردن مي شود. يك فرد معمولي بايد روزانه حداقل 8 ليوان آب بنوشد.

در پايان تمرين نيز دقايقي براي سرد كردن بدن خود وقت بگذاريد؛ اول كمي آهسته بر روي تردميل راه رفته سپس دستگاه را خاموش كرده و از آن پايين بياييد و به انجام حركات كششي مشغول بشويد.ماساژ گرفتن پس از ورزش به رفع خستگي و گرفتگي و كوفتگي پس از ورزش كمك مي كند؛ ماساژ پس از ورزش ريكاوري فوق العاده اي محسوب مي شود.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۳۷:۰۰ ] [ هايپر جيم ]

در هنگام خريد به بدنه تردميل توجه كنيد؛ بدنه اغلب تردميل هاي موجود در بازار از جنس فولاد است، اما بعضي از تردميل ها از جنس آلومينيوم هستند. اين كه تردميل تا چه ميزان وزني را مي تواند تحمل كند به بدنه دستگاه بستگي دارد. البته قدرت موتور نيز در اين زمينه بي تا ثير نيست؛ به هر حال تردميلي كه تا وزن 150 كيلو گرم را تحمل مي كند در مقايسه با تردميلي كه حداكثر توان آن تا وزن 90 كيلوگرم است بدنه محكم تري دارد و البته بزرگتر است.

در مورد تردميل هاي باشگاهي هر چه تحمل وزن دستگاه بيشتر باشد بهتر است زيرا كاربران بيشتري مي توانند از دستگاه استفاده كنند؛ وليكن در مورد تردميل هاي خانگي بهتر است تحمل وزن تردميل با وزن استفاده كنندگان متناسب باشد تا تردميل فضاي زيادي را اشغال نكند.

مهمترين نكته در مورد تردميل كه بر روي قيمت دستگاه نيز تاثير مي گذارد، قدرت موتور دستگاه مي باشد. قدرت موتور تردميل هاي امروزي از 1 اسب بخار تا 7 اسب بخار متغير است؛ قدرت دستگاه توسط موتور آن تامين مي شود و به تسمه انتقال مي يابد.

واحد اسب بخار با حروف اختصاري HP نشان داده مي شود. هر چه قدرت موتور تردميل بيشتر باشد دستگاه گران قيمت تر مي شود. قدرت موتور دو حالت ميانگين و پيك دارد؛ به اين معني كه در حالت ميانگين محاسبه قدرت به صورت ميان بار مي باشد و قدرت خروجي محاسبه مي گردد؛ اما در حالت پيك بالاترين قدرت خروجي موتور محاسبه خواهد شد.

در تردميل هاي باشگاهي از جريان برق متناوب استفاده مي شود كه به آن AC مي گويند كه همان برق شهري فاز و نول است؛ در حالي كه در تردميل هاي خانگي از جريان برق مستقيم استفاده مي شود كه همان جريان برق مثبت و منفي است و به آن DC مي گويند. نوع بهتر آن به صورت 3 فاز مي باشد.

همه چيز در مورد تردميل

تردميل هايي كه موتور DC دارند ارزان تر هستند؛ اما سيستم كنترل برق آن ها الكترونيكي و ساده تر مي باشد. اين نوع موتور كم صدا بوده اما بازدهي كمتري دارد و براي طول عمر دستگاه بايد بعد از 1 ساعت استفاده آن را خاموش كنيم؛ به همين دليل در منزل مورد استفاده مي گيرد؛ چون در باشگاه تردميل يك دستگاه بسيار پر مصرف است و بايد تمام مدت روشن بماند؛ البته تردميل خانگي را بعد 30 دقيقه خاموش بودن مي توان دوباره روشن كرد و مورد استفاده قرار داد.

تردميل هايي كه موتور AC دارند بازدهي بالايي نسبت به جريان برق نشان مي دهند و مي توان بدون توقف ساعت ها از آن استفاده كرد؛ اما همان طور كه گفتيم گران قيمت تر هستند و سيستم كنترل پيچيده تري نيز دارند و در در مقايسه با نوع DC سر و صداي بيشتري ايجاد مي كنند. اگر در خانواده شما سنگين ترين عضو خانواده 100 كيلوگرم وزن دارد مي توانيد يك تردميل كه قدرت موتور آن 2 اسب بخار قدرت دارد را انتخاب كنيد كه بتواند 110 كيلوگرم وزن را متحمل بشود و حداكثر سرعت آن به 16 كيلوكتر در ساعت برسد؛ با چنين تردميلي همه اعضاي خانواده مي توانند به صورت روزانه به ورزش بپردازند.

سرعت تردميل معمولا بيشتر از آن چيزي است كه شما بتوانيد آن را مورد استفاده قرار بدهيد؛ اغلب افراد عادي نمي توانند مدت طولاني با سرعت بيش از 8 كيلومتر در ساعت بدوند. آمارها نشات داده معمولا افراد از سرعت 3 الي 7 كيلومتر در ساعت استفاده مي كنند كه با چنين سرعتي مي توان بين 6 تا 10 كيلومتر در ساعت مسافت طي كرد. سرعت و مسافت بيش از اين براي افراد بسيار حرفه اي مناسب مي باشد؛ بنابراين در مورد سرعت نگراني نداشته باشيد؛ در صورتي كه تردميل بتواند به سرعت 10 كيلومتر در ساعت برسد، مناسب است و اغلب تردميل ها اين ويژگي را دارند.

در مورد تحمل وزن تردميل قبلا توضيحاتي داديم و دراين جا آن را كامل مي كنيم؛ حداكثر وزن قابل تحمل براي دستگاه بالاترين وزن كاربري است كه مي تواند با اين وسيله به ورزش بپردازد؛ كه اين قابليت به جنس بدنه، ابعاد دستگاه، ابعاد تسمه، ضخامت تسمه، قدرت موتور، جنس غلطك و ضخامت تخته و جنس آن مربوط مي شود. تردميلي كه وزن زيادي را را متحمل مي شود مسلما قدرت موتور بيشتري دارد، بزرگتر است و داراي بدنه محكم تري مي باشد.

ايمني دستگاه در هنگام حركت نيز مسئله بسيار مهمي است كه مي بايست مورد توجه قرار بگيرد؛ برخي از تردميل ها مجهز به گيره اي هستند كه با اتصال به لباس كاربر ايمني او را تضمين مي كنند؛ بدين ترتيب كه اگر به هر دليلي تعادل كابر به هم بخورد با حركت ناگهاني او گيره از لباس وي جدا مي شود و به محض جدا شدن گيره دستگاه به صورت خود به خود خاموش مي شود تا كاربر سريع تر بتواند تعادل خود را به دست بياورد و زمين نخورد و در صورت زمين خوردن با حركت تسمه به عقب كشيده نشود. تردميل هاي استاندارد از اين ويژگي برخودار هستند؛ ضمن اينكه اين قطعه به عنوان قفل كودك نيز استفاده مي شود؛ چون در صورتي كه كسي بر روي تردميل نباشد دستگاه حركت نخواهد كرد.

در تردميل هاي امروزي ضربه گيرهاي مختلفي به كار مي رود. ضربه گير كف مانع ايجاد سر و صدا و مزاحمت براي ديگران مي شود. ضربه گير SDS كه به صورت لاستيك هاي انعطاف پذير در زير تخته دستگاه تعبيه شده است و از فشار وارد شدن به عضلات و مفاصل كاربر پيشگيري مي كند؛ در بعضي از تردميل ها اين نوع ضربه گير وجود دارد كه انعطاف سطح دويدن را به حداكثر مي رساند و موجب مي شود كاربر كمترين اسيب را بييند.

دويدن بر روي تردميلي كه به ضربه گير SDS مجهز است در مقايسه با دويدن بر روي سطح زمين به مراتب ايمن تر مي باشد. معمولا اين ويژگي در تردميل هايي وجود دارد كه مجهز به شيب برقي مي باشند.

راه رفتن و دويدن بر روي تسمه تردميل، دويدن و راه رفتن بر روي سطح زمين هموار را شبيه سازي مي كند؛ اما اگر بخواهيد دويدن بر روي شيب زياد را تجربه كنيد مي توانيد شيب دستگاه را بالا ببريد، تا آن جا كه ورزش تپه نوردي را نيز بتوانيد تجربه كنيد. تردميل هايي كه شيب دستي دارند معمولا در 3 الي 5 حالت تنظيم مي شوند؛ اما تردميل هاي كه به صورت برقي كار مي كنند يك موتور الكتريكي جداگانه دارند كه بين 15 الي 25 درجه قابل تنظيم مي باشد.

نمايشگر يا همان مانيتور تردميل تنوع دارد و مانيتور به بخش هاي مختلفي تقسيم مي شود و اطلاعات گوناگوني را در اختيار كاربر قرار مي دهد. مانيتور LCD معمولا به رنگ طوسي يا مشكي است كه اعداد و ارقام به رنگ مشكي نشان داده مي شود؛ در بعضي از تردميل ها صفحه نمايش با نور آبي رنگي روشن مي شود كه به صورت تك پنجره يا چند پنجره بوده و اطلاعاتي نظير سرعت، زمان، مسافت طي شده، كالري مصرف شده و ضربان قلب را در اختيار كاربر قرار مي دهد و برنامه در حال اجرا نيز نشان داده مي شود؛ با چنين اطلاعاتي ورزشكار از وضعيت عمومي بدن خود مطلع شده و مي تواند يك الگوي ورزشي مناسب را طراحي كند و بر اساس آن الگوي اوليه پيش برود تا به نتايج مطلوب دست بيابد.
نمايشگرهاي LED با چراغ هاي كوچك كه معمولا قرمز هستند اعداد را نشان مي دهند.همه تردميل هاي استاندارد مجهز به كليدي مي باشند كه بدون آن دستگاه روشن نمي شود و اگر در حين استفاده از دستگاه اين كليد از روي مانيتور برداشته شود؛ موتور بلافاصله خاموش خواهد شد. اين كليد به صورت آهنربايي يا شاخكي و يا كشويي بر روي مانيتور قرار مي گيرد.

در حافظه اغلب تردميل ها برنامه هاي از پيش تعيين شده اي وجود دارد كه مدت زمان تمرين و زمان كم و زياد كردن سرعت و شيب را مشخص مي كند. افراد براي اهداف مختلفي به ورزش با دستگاه هاي هوازي مي پردازند و هر كس مي بايست با توجه به هدف خود برنامه مورد نظر را انتخاب نمايد و بر اساس همان برنامه پيش برود؛ بعضي از برنامه ها آسان تر و برخي دشوارتر هستند كه استفاده از آن به سطح آمادگي جسماني فرد بستگي دارد. برنامه هاي از پيش تعيين شده معمولا 4 الي 12 برنامه در سطوح مختلف هستند.

بر روي همه تردميل هاي مدرن و پيشرفته سنسورهاي ضربان قلب وجود دارد كه با متصل شدن به دست پس از چند ثانيه ضربان قلب ورزشكار را نشان مي دهد. ضربان قلب شاخص مهمي است كه سطح تمرين را تعيين كرده و با استفاده از آن مي توان منطقه هوازي و چربي سوزي را تشخيص داد. وقتي ضربان قلب به 70 الي 80 درصد حداكثر ظرفيت خود نزديك مي شود، بهترين موقعيت چربي سوزي به وجود مي آيد.

بعضي از تردميل ها امكانات ويژه ديگري را هم در اختيار كاربر قرار مي دهند؛ مثلا كليدهاي تنظيم سرعت و تنظيم شيب براي دسترسي آسان بر روي دسته قرار دارد كه با اين كليدها به سرعت مي توان شيب و سرعت دستگاه را تغيير داد و به شكل دلخواه تنظيم كرد. در بعضي از برنامه ها كاربر مي بايست شيب دستگاه را مدام تغيير بدهد كه اين ويژگي به او كمك خواهد كرد؛ البته اين ويژگي در تردميل هايي وجود دارد كه به شيب برقي مجهز هستند.

امكانات ديگر مانند برنامه هاي از پيش تعيين شده خودكار، فن خنك كننده، سيستم اندازه گيري چربي، قابليت اتصال به MP3، ورودي Audio، تست سلامتي، اسپيكر، قابليت تاشوندگي دستگاه و نصب آن به وسيله جك مدرن هستند. بعضي از تردميل چند كاره يا چند منظوره مي باشند كه در آن ها امكاناتي به جز دويدن و راه رفتن مانند ويبراتور برقي، تخته شنا، چرخ مسگري، كش ايروبيك، پايه دراز و نشست، دمبل و ... وجود دارد كه به ورزشكار امكان مي دهد پس از ورزش دويدن و راه رفتن كه البته خود ورزش كاملي است، يك سري حركات تكميلي انجام بدهد و به تناسب اندام بيشتر خود كمك كند.

ماساژور و ويبراتور را مي توان قبل از شروع تمرين براي گرم كردن بدن مورد استفاده قرار داد. ماساژ قبل از ورزش باعث مي شود در بخش هاي بدن كه چربي متراكم وجود دارد گردش خون بهتر و سريع تر بشود و مويرگ ها باز شده و در هنگام تمرين سوخت و ساز افزايش پيدا كند و چربي سوزي بيشتر بشود.

ماساژ پس از ورزش نيز به دفع اسيدلاكتيك و رفع خستگي و كوفتگي ورزش منجر مي شود؛ به همين علت ماساژ پس از ورزش طرفداران زيادي دارد و بسيار توصيه مي شود.
در صورتي كه در منزل مشكل كمبود فضا داريد بهتر است تردميلي تهيه كنيد كه قابليت تاشوندگي دارد. اين قابليت به شما امكان مي دهد در مواقعي كه دستگاه مورد استفاده قرار نمي گيرد، بتوانيد آن را جمع كنيد تا فضا بيهوده اشغال نشود؛ با اين كار تردميل تا 70 درصد كوچك مي شود و فضاي كمتري اشغال خواهد كرد.

اغلب خريداران در هنگام خريد حساسيت خاصي به كشور سازنده نشان مي دهند؛ مثلا وقتي نام كشور چين به گوششان مي خورد گمان مي كنند كالاي مورد نظر بي كيفيت است؛ در حالي كه اين كشور در كنار محصولات درجه 2 و 3 به توليد محصولات درجه 1 پرداخته است كه با كالاهاي اروپايي رقابت مي كنند؛ بنابراين به جاي اين كه فقط به كشور سازنده فكر كنيد پارامترهاي ديگر را نيز در نظر داشته باشيد و سعي كنيد يك محصول اصل و اورجينال بخريد.

امروزه تردميل هاي بسيار با كيفيتي از كشورهاي تايوان، چين، اسپانيا، انگلستان و فلاند وارد كشور ما مي شوند. براي اين كه از اورجينال بودن كالا مطمئن باشيد از نمايندگي هاي معتبر اين محصولات را خريداري كنيد و كارت ضمانت و خدمات پس از فروش را نيز از فروشنده تحويل بگيريد.

در اغلب مواقع بالاتر بودن قيمت نشانه كيفيت و يا داشتن امكانات بيشتر است. شما همواره بايد با توجه به نياز خود خريد انجام بدهيد. اگر گمان مي كنيد همه اعضاي خانواده قرار است در روز بارها از تردميل استفاده كنند؛ تردميلي بخريد كه قدرت موتور و تحمل وزن بالايي دارد؛ اما اگر فقط يك نفر و در روز 1 ساعت با اين دستگاه كار مي كند يك تردميل متوسط نيز پسخگوي نياز وي خواهد بود. به هر حال هر هزينه اي كه صرف ورزش بشود در مقايسه با هزينه هايي كه بايد براي بيماري هايي كه در اثر بي تحركي به آن ها دچار خواهيم شد صرف كنيم، مقرون به صرفه است.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۳۶:۴۳ ] [ هايپر جيم ]

طبق آخرين تحقيقات 69 درصد از بزرگسالان به اضافه وزن و چاقي دچار هستند. براي اين مسئله دلائل مختلفي ارائه شده است كه مهم ترين آن تمايل بدن به ذخيره سازي انرژي مي باشد.در گذشته وقتي هنوز زندگي بشر ماشيني نشده بود، انسان ها براي انجام كارهاي روزانه انرژي زيادي صرف مي كردند و بدن انسان همواره در تلاش بود انرژي بيشتري دخيره سازي كند تا فرد بتواند كارهاي روزمره را انجام بدهد؛ بنابراين اين تمايل به صورت تكاملي به نسل هاي بعد به ارث رسيد؛ اما انسان امروز به دليل داشتن مشاغل كم تحرك و ماشيني شدن زندگي ديگر اين انرژي هاي ذخيره شده را مصرف نمي كند و با اضافه وزن مواجه مي شود.چاقي احتمال ابتلا به بسياري از بيماري ها از جمله ديابت نوع دوم، بيماري هاي قلبي- عروقي، اختلال در خواب، انواع سرطان، آسم، آرتروز و... افزايش مي دهد.

مهم ترين فوايد ورزش با دستگاه

امروزه چاقي يك نوع بيماري شناخته شده است كه عامل ساير بيماري ها مي باشد.بعضي از چاقي ها به علت عملكرد نادرست غدد رون ريز، داروها و امراض رواني رخ مي دهد كه البته اين عوال كمتر از كم تحركي و پرخوري باعث چاقي مي شوند؛ اما اگر با پرخوري و كم تحركي همراه شوند، چاقي مفرط را به همراه دارند. بهترين راه مبارزه با اين بيماري شايع قرن، انجام ورزش هوازي و رعايت رژيم غذايي سالم است.

دويدن، راه رفتن، شنا، دوچرخه سواري، اسكيت، تنيس و ... از ورزش هاي هوازي محسوب مي شوند كه در مدت طولاني و با شدت متوسط يا تناوبي انجام مي گيرند؛ اما با توجه به اين كه اين نوع ورزش ها نياز به فضايي بزرگ دارند و براي انجام آن ها بايد به مكان هاي مناسب برويم، اغلب افراد فرصت پرداختن به اين گونه ورزش ها را پيدا نمي كنند؛ به همين علت دستگاه هاي ورزشي هوازي نظير اسكي فضايي ، دوچرخه ثابت ، تردميل و... توليد و عرضه شدند. اين وسايل انجام تمرينات هوازي را در محيط هاي محدود باشگاه و منزل امكان پذير مي كنند.

دويدن منظم و مستمر فوايد زيادي از جمله كاهش وزن، تناسب اندام، استحكام استخوان ها، ايجاد احساسات مثبت، افزايش اعتماد به نفس، بهبود روابط اجتماعي، درمان افسردگي و اضطراب، سلامتي، طول عمر و... به همراه دارد. اين ورزش مفيد توانايي فرد را در انجام ساير فعاليت هاي روزانه افزايش مي دهد.

ورزش دويدن انرژي زيادي از بدن مي گيرد و باعث مي شود بدن براي تامين اين انرژي كالري بيشتري بسوزاند. وقتي كالري موجود در بدن تمام شود چربي هاي ذخيره شده شروع به سوختن مي كنند؛ به همين علت متخصصين ورزشي توصيه مي كنند ورزش هوازي را تا بيش از 20 دقيقه ادامه بدهيد، چون در 20 دقيقه اول فقط قندهاي موجود مي سوزند و پس از اين مدت بدن وارد مرحله چربي سوزي خواهد شد.

ورزشكاران حرفه اي به سادگي مي توانند يك ساعت ورزش كنند؛ اما اين كار براي افراد تازه كار دشوار است؛ چون زمان يكي از فاكتورهايي است كه شدت تمرين را تعيين مي كند و شدت تمرين به آمادگي جسماني فرد بستگي دارد؛ هر چه بيشتر ورزش كنيم از آمادگي جسماني بالاتري برخودار خواهيم شد.

تازه كارها مي توانند ورزش را با مدت زمان 20 دقيقه شروع كرده و به تدريج اين مدت را افزايش بدهند. افرادي كه به دنبال لاغري با ورزش هستند، بايد روزانه 500 كالري با انجام تمرينات هوازي از دست بدهند تا در بدن آن ها تعادل كالريكي منفي ايجاد بشود. ميزان كالري سوزانده شده در ورزش به شدت تمرين، سرعت، وزن و عملكرد ورزشكار بستگي دارد. محاسبه اين فاكتور كار ساده اي نيست؛ اما دستگاه هاي مدرن امروزي اغلب مجهز به مانيتوري هستند كه سرعت، زمان، مسافت طي شده، كالري مصرف شده و ضربان قلب كاربر را نشان مي دهد.

اين اطلاعات براي طراحي يك برنامه ورزشي مناسب و اصولي بسيار مفيد هستند و به وسيله آن ها مي توان سطح تمرين هر فرد را مشخص كرد و به موقع آن را افزايش داد؛ زيرا بدن انسان پس از مدتي به تمرينات تكراري عادت كرده و ديگر به آن ها پاسخ نمي دهد؛ بنابراين افراد مي بايست هر 4 هفته در برنامه خود تغييراتي ايجاد كنند و شدت تمرين را بالا ببرند.

افزايش سرعت، افزايش زمان تمرين و افزايش مقاومت 3 عنصري است كه توسط آن ها مي توان سطح تمرينات را ارتقا داد. دويدن و ركاب زدن بر روي دوچرخه ثابت با ايجاد تعادل در فشار خون سبب مي شود عملكرد رگ هاي خوني بهبود يافته و خون به صورت روان تري جريان پيدا كند؛ در نتيجه احتمال بروز سكته قلبي تا حدود زيادي كاهش مي يابد و همچنين اكسيژن زيادي كه در حين انجام اين گونه تمرينات وارد بدن مي شود، سوخت و ساز را بالا برده و بدن را متناسب مي كند.

با انجام تمرينات هوازي و به خصوص دويدن ماهيچه ها در واكنش به حركات تند ورزشي تقويت مي شوند، با قوي شدن ماهيچه ها و بافت هاي همبند پوست بدن نيز سفت تر مي شود و انسان جوان تر باقي مي ماند ضمن اينكه در هنگام تعرق زياد مواد زائد سمي، چربي، نمك اضافه، جوش هاي سر سياه و ... بافشار از سطح پوست خارج مي شوند و همين مسئله باعث مي شود فرد پوستي جوان تر و شاداب تر داشته باشد. وقتي ماهيچه هاي تقويت بشوند، در سنين بالاتر با استحكام بيشتري در كنار استخوان ها باقي مي مانند و سبب مي شود مواد مغذي بيشتري به استخوان برسد؛ در نتيجه ورزشكاران در سالخوردگي كمتر تراكم استخوان خود را از دست مي دهند و به بيماري پوكي استخوان مبتلا نمي شوند.

آمارها نشان داده كساني كه ورزش مي كنند، داراي روحيه صبورتري هستند و مشكلات زندگي را راحت تر پشت سر مي گذارند؛ زيرا در هنگام ورزش هوازي هورمون هايي از مغز آزاد مي شود كه خلق و خوي انسان را بهبود مي بخشد؛ مهم ترين اين هورمون ها اندروفين است؛ اين ماده سبب ايجاد سرزندگي و نشاط در فرد مي شود. در هنگام ورزش با دستگاه هاي هوازي براي اين كه گذشت زمان را حس نكنيد و بتوانيد با انرژي تر به ورزش ادامه بدهيد، موسيقي پر انرژي گوش بدهيد. برخي از دستگاه ها مجهز به سيستم پخش موزيك هستند و مي توانيد از اين ويژگي استفاده كنيد و ورزش ريتميك انجام بدهيد، انجام تمرين به صورت رتميك فوايد ورزش ايروبيك را به همراه دارد.

دويدن به افزايش مهارت هاي جسمي و ذهني كمك كرده و موجب هماهنگي بيشتر در بدن مي شود. سطح نرم و انعطاف پذير دستگاه تردميل باعث مي شود عضلات و مفاصل ورزشكار كمتر دچار آسيب بشود. افراد آسيب ديده و چاق نبايد شيب دستگاه را افزايش بدهند و با سرعت زياد بدوند؛ زيرا اين كار صدمه بيشتري به آن ها مي زند؛ اين افراد بايد ورزش را به آهستگي و ملايم شروع كنند و تا سطح متوسط پيش بروند.افراد چاق پس از دست دادن وزن اوليه و بالا رفتن آمادگي جسماني، مي توانند بر شدت تمرينات بيفزايند و سريع تر و بيشتر بدوند.

انجام تمرينات هوازي به صورت تناوبي يا اينتروال توصيه مي شود؛ با اين روش در كمترين زمان بيشترين نتيجه را به دست مي آوريد. براي انجام تمرين تناوبي 2 الي 3 دقيقه با نهايت توان خود بدويد يا ركاب بزنيد؛ سپس به مدت 1 دقيقه با آهسته راه رفتن استراحت فعال داشته باشيد و بعد دوباره سرعت را بالا ببريد و همين چرخه را تا پايان تمرين ادامه بدهيد. هرگز در هنگام انجام تمرينات ورزشي خود را با ديگران مقايسه نكنيد و براي بررسي پيشرفت خود اطلاعات مانيتور را ثبت نماييد؛ پس از مدتي متوجه پيشرفت خود مي شويد و تغييرات چشمگيري در بدن خود حس مي كنيد.

براي لاغر شدن عجله نداشته باشيد و به بدن خود گوش بدهيد، بدن هر فردي بهترين راهنماي اوست. هرگاه حس كرديد تمرين براي شما بسيار راحت شده است و بدون هيچ تلاشي آن را انجام مي دهيد؛ بايد كمي شدت را افزايش بدهيد. يك مقدار احساس فشار در حين تمرين توانايي فرد را بالا مي برد. با افزايش توانايي ساير كارهاي روزمره را راحت تر انجام خواهيد داد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ] [ ۰۱:۴۰:۱۸ ] [ هايپر جيم ]

راه رفتن و دويدن بر روي تردميل ورزش بسيار مناسبي براي بهبود بخشيدن به دستگاه قلبي- عروقي بدن محسوب مي شود. با اين نوع فعاليت ها ضربان قلب بالا رفته و اكسيژن بيشتري وارد بدن مي شود؛ اكسيژن تازه سوخت و ساز را افزايش داده و منجر به تناسب اندام و سلامتي بيشتر مي شود؛ اما براي اين كه تمرينات ورزشي تاثيرات مورد انتظار را داشته باشد، بايد با يك برنامه اصولي پيش برويم و به صورت منظم و مستمر آن ها را انجام بدهيم.

در مراحل اوليه ورزش 3 روز در هفته كافي است و مي توانيد با مدت زمان 20 دقيقه تمرينات را شروع كنيد؛ با گذشت زمان و تداوم ورزش آمادگي جسماني شما افزايش پيدا مي كند و مي توانيد تمرينات شديدتري را پشت سربگذاريد.

چند برنامه متنوع براي ورزش بر روي تردميل

بهتر است ورزش هاي هوازي 45 دقيقه ادامه داشته باشد تا بدن مرحله چربي سوزي را به طور كامل پشت سر بگذارد؛ در 20 دقيقه نخست تمرينات، بدن قندهاي اضافه را مي سوازند و بعد به سراغ ذخاير چربي مي رود؛ 45 دقيقه ورزش براي تازه كارها كمي زياد به نظر مي رسد؛ به همين علت در ابتدا يك برنامه 20 دقيقه ارائه مي دهيم. شدت اين برنامه متوسط است و براي تقويت و تناسب همسترينگ و ماهيچه هاي سريني مناسب مي باشد؛ با اين برنامه مي توانيد 150 كالري بسوزانيد. اين برنامه را 3 الي 4 مرتبه در هفته تكرار كنيد و به پاها و باسن خود فرم بدهيد؛ همچنين اين برنامه براي تقويت سيستم قلبي- عروقي نيز مناسب مي باشد.

برنامه 20 دقيقه اي براي تمرين بر روي تردميل:

5 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 3 درصد
3 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 8 درصد
1 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 4 درصد
2 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 10 درصد
1 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 5 درصد
3 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 10 درصد
1 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 5 درصد
2 دقيقه با سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 8 درصد
1 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 10 درصد
5 دقيقه سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 2 درصد

همان طور كه مي بينيد، اين برنامه بر اساس تغيير شيب تنظيم شده است به همين علت براي افراد جوان و سالم مناسب مي باشد و كساني كه آمادگي جسماني خوبي ندارند، يا به بيماري هايي همچون آرتروز، ورم مفاصل و زانو درد مبتلا هستند نبايد اين برنامه ورزشي را انجام بدهند يا شيب دستگاه را بيش از 2 درصد بالا نبرند.

يك برنامه 45 دقيقه اي بر روي تردميل :

5 دقيقه با سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 2 درصد
3 دقيقه با سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 4 درصد
3 دقيقه با سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 5 درصد
3 دقيقه با سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 8 درصد
5 دقيقه با سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 10 در صد
3 دقيقه با سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 8 درصد
3 دقيقه با سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 10 درصد
3 دقيقه با سرعت 4 كيلومتر در ساعت، شيب 5 درصد
5 دقيقه با سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 2 درصد

پس از پايان اين برنامه با انجام دادن حركات كششي بدن خود را سرد كنيد، اين برنامه نيز بر اساس شيب بالا و سرعت كم طراحي شده است و براي افرادي كه مشكلات مفاصل زانو دارند مناسب نمي باشد. براي اين افراد يك برنامه 40 دقيقه اي با شيب كم و در سطح متوسط در نظر گرفته ايم.

برنامه 40 دقيقه اي با شيب كم:

3 دقيقه سرعت 3 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
5 دقيقه سرعت 3.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
2 دقيقه سرعت 5.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
3 دقيقه سرعت 3.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
2 دقيقه سرعت 5.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
4 دقيقه سرعت 3.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
6 دقيقه سرعت 6 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
5 دقيقه سرعت 3.5 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
3 دقيقه سرعت 6 كيلومتر در ساعت، شيب 1 درصد
5 دقيقه سرعت 3 كيلومتر در ساعت شيب 1 درصد

توصيه هاي لازم:

- هرگز بدن پوشيدن كفش ورزشي مناسب و جوراب بر روي تردميل به انجام تمرينات ورزشي نپردازيد.
- 30 دقيقه قبل از ورزش يك ليوان آب بنوشيد؛ در طي تمرين يك بطري آب در دسترس داشته باشيد و هرگاه احساس تشنگي كرديد كمي آب بخوريد و گلويي تازه كنيد. اين كار دماي بدن را متعادل نگه داشته و سوخت و ساز را افزايش مي دهد.
- قبل از ورزش حتما بدن خود را با راه رفتن ملايم گرم كرده و پس از تمرين نيز با راه رفتن آهسته و حركات كششي بدن را سرد نماييد؛ البته راه رفتن آهسته در اين برنامه ها گنجانده شده است.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ] [ ۰۱:۴۰:۰۰ ] [ هايپر جيم ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ]
.: Weblog Themes By bigtheme :.

درباره وبلاگ

هايپر جيم ارائه دهنده انواع لوازم ورشي از جمله تردميل ( تردميل خانگي و تردميل باشگاهي ) و دوچرخه ثابت مي باشد.جهت مشاوره و يا خريد تردميل و دوچرخه ثابت مي توانيد با شماره 09122108002 و يا خط چهار رقمي 6123 (شهرستان 021 ) تماس حاصل فرماييد.
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
خبرنامه
عضويت لغو عضويت
امکانات وب
 تردمیل خانگی | فروش تردمیل خانگی | خرید تردمیل خانگی| انواع تردمیل خانگی | فروش اقساطی تردمیل خانگی

سئو کار حرفه ای / ملک یاب / امام زمان / ساخت سردخانه

وکیل پایه یک دادگستری / هاست ارزان / شیرازچت|چت روم شلوغ / تورسریلانکا

سردخانه / خرید بک لینک / مدل لباس زنانه 2017/ رزرو هتل / ترجمه تخصصی

 هتل اسپیناس پالاس/ طب سوزنی شیراز / درمان دیسک شیراز

نیازمندی های بازارچه 96